WinMerge - en to ja translation catalogue (923 entries)

note: LANGUAGE, SUBLANGUAGE
en: LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
ja: LANG_JAPANESE, SUBLANG_DEFAULT

note: Codepage
en: 1252
ja: 932

en: C&opy to Right
ja: 右にコピー(&O)

en: Cop&y to Left
ja: 左にコピー(&Y)

en: &Select Line Difference
ja: 行内の差異を選択する

en: &Undo
ja: 元に戻す(&U)

en: &Redo
ja: やり直し(&R)

en: Cu&t
ja: 切り取り(&T)

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: &Goto...
ja: 移動(&G)...

en: Op&en
ja: 開く(&E)

en: with &Registered Application
ja: 登録されたアプリケーションで(&R)

en: with &External Editor
ja: 外部エディタで(&E)

en: &with...
ja: プログラムの選択(&W)...

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &New	Ctrl+N
ja: 新規作成(&N)	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
ja: 開く(&O)...	Ctrl+O

en: Op&en Conflict File...
ja: コンフリクトファイルを開く(&E)...

en: Open Pro&ject...	Ctrl+J
ja: プロジェクトを開く(&J)...	Ctrl+J

en: Sa&ve Project...
ja: プロジェクトを保存(&V)...

en: Recent Projects
ja: 最近使用したプロジェクト

en: E&xit
ja: 終了(&X)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Options...
ja: 設定(&O)...

en: &View
ja: 表示(&V)

en: Select &Font...
ja: フォント選択(&F)...

en: Use Default F&ont
ja: デフォルトフォントを使用(&O)

en: &Toolbar
ja: ツールバー(&T)

en: &None
ja: なし(&N)

en: &Small
ja: 小(&S)

en: &Big
ja: 大(&B)

en: &Status Bar
ja: ステータスバー(&S)

en: Ta&b Bar
ja: タブバー(&B)

en: &Language...
ja: 言語(&L)...

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Filters...
ja: フィルタ(&F)...

en: &Generate Patch...
ja: パッチの生成(&G)...

en: &Plugins
ja: プラグイン(&P)

en: &List...
ja: リスト(&L)...

en: &Manual Unpacking
ja: 手動展開

en: &Automatic Unpacking
ja: 自動展開

en: &Edit with Unpacker
ja: 展開プラグインで開く

en: &Reload plugins
ja: プラグインの再読込み(&R)

en: &Debug
ja: デバッグ(&D)

en: &Load Config...
ja: コンフィグファイル読込み(&L)...

en: &Reset Options
ja: 設定のリセット(&R)

en: &Window
ja: ウィンドウ(&W)

en: Cl&ose
ja: 閉じる(&O)	Ctrl+W

en: Clo&se All
ja: 全て閉じる(&S)

en: Change &Pane	F6
ja: ペインを変更する(&P)	F6

en: Tile &Horizontally
ja: 上下に並べて表示(&H)

en: Tile &Vertically
ja: 左右に並べて表示(&V)

en: &Cascade
ja: 重ねて表示(&C)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &WinMerge Help	F1
ja: &WinMerge ヘルプ	F1

en: R&elease Notes
ja: リリースノート(&E)

en: &Translations
ja: 翻訳(&T)

en: C&onfiguration
ja: 設定(&O)

en: A&rchive Support disabled...
ja: アーカイブサポートが無効です(&R)...

en: &About WinMerge...
ja: WinMergeについて(&A)...

en: L&eft Read-only
ja: 左側を読み取り専用(&E)

en: Ri&ght Read-only
ja: 右側を読み取り専用(&I)

en: File En&coding
ja: ファイルエンコーディング(&E)

en: Select &All	Ctrl+A
ja: すべて選択(&A)	Ctrl+A

en: Show &Identical Items
ja: 同一項目の表示(&I)

en: Show &Different Items
ja: 差異項目の表示(&D)

en: Show L&eft Unique Items
ja: 左のみに存在する項目の表示(&E)

en: Show Ri&ght Unique Items
ja: 右のみに存在する項目の表示(&G)

en: Show S&kipped Items
ja: スキップされた項目の表示(&K)

en: S&how Binary Files
ja: バイナリファイルの表示(&H)

en: Show Hidd&en Items
ja: 非表示の項目を表示(&E)

en: Compa&re Statistics
ja: 比較統計(&R)

en: Refre&sh	F5
ja: 最新の情報に更新(S)	F5

en: &Refresh Selected	Ctrl+F5
ja: 選択項目を最新に更新(&R)	Ctrl+F5

en: &Merge
ja: マージ(&M)

en: Co&mpare	Enter
ja: 比較(&M)	Enter

en: &Next Difference	Alt+Down
ja: 次の差異(&N)	Alt+Down

en: &Previous Difference	Alt+Up
ja: 前の差異(&P)	Alt+Up

en: &First Difference	Alt+Home
ja: 最初の差異(&F)	Alt+Home

en: &Current Difference	Alt+Enter
ja: 現在の差異(&C)	Alt+Enter

en: &Last Difference	Alt+End
ja: 最後の差異(&L)	Alt+End

en: Copy to &Right	Alt+Right
ja: 右にコピー(&R)	Alt+Right

en: Copy to L&eft	Alt+Left
ja: 左にコピー(&E)	Alt+Left

en: &Delete	Del
ja: 削除(&D)	Del

en: &Customize Columns...
ja: 列の設定(&C)...

en: Generate &Report...
ja: レポートの生成(&R)...

en: &Save	Ctrl+S
ja: 保存(&S)	Ctrl+S

en: Save &Left
ja: 左側のファイルを保存(&L)

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: Save &As...
ja: 名前を付けて保存(&A)...

en: Save &Right
ja: 右側のファイルを保存(&R)

en: &Print...
ja: 印刷(&P)...

en: Page Se&tup
ja: ページ設定(&T)

en: Print Previe&w
ja: 印刷プレビュー(&W)

en: &Convert Line Endings to
ja: 改行コードの変換(&C)

en: &Merge Mode	F9
ja: マージモード(&M)	F9

en: &File Encoding...
ja: ファイルエンコーディング(&F)...

en: &Undo	Ctrl+Z
ja: 元に戻す(&U)	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
ja: やり直し(&R)	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
ja: 切り取り(&T)	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
ja: コピー(&C)	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
ja: 貼り付け(&P)	Ctrl+V

en: Select Line &Difference	F4
ja: 行内の差異を選択(&D)	F4

en: F&ind...	Ctrl+F
ja: 検索(&F)...	Ctrl+F

en: Repla&ce...	Ctrl+H
ja: 置換(&E)...	Ctrl+H

en: &Scripts
ja: スクリプト(&S)

en: < Empty >
ja: < なし >

en: Advanced
ja: 高度な操作

en: &Copy With Line Numbers	Ctrl+Shift+C
ja: 行番号付きでコピー(&C)	Ctrl+Shift+C

en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

en: &Toggle Bookmark	Ctrl+F2
ja: ブックマークの作成・削除(&T)	Ctrl+F2

en: &Next Bookmark	F2
ja: 次のブックマークへ移動(&N)	F2

en: &Previous bookmark	Shift+F2
ja: 前のブックマークへ移動(&P)	Shift+F2

en: &Clear All Bookmarks
ja: 全てのブックマークをクリア(&C)

en: &Go To...	Ctrl+G
ja: 移動(&G)...	Ctrl+G

en: &Zoom
ja: 拡大(&Z)

en: Zoom &In	Ctrl++
ja: フォントサイズを拡大	Ctrl++

en: Zoom &Out	Ctrl+-
ja: フォントサイズを縮小	Ctrl+-

note: Zoom to normal
en: &Normal	Ctrl+*
ja: フォントサイズを元に戻す(&N)	Ctrl+*

en: Syntax Highlight
ja: シンタックスハイライト

en: &Lock Panes
ja: ペインをロック(&L)

en: &View Whitespace
ja: 空白を表示(&V)

en: Vie&w Line Differences
ja: 行内の差異を表示(&W)

en: View Line &Numbers
ja: 行番号を表示(&N)

en: View &Margins
ja: マージンを表示(&M)

en: W&rap Lines
ja: 行を右端で折返す(&R)

en: Sw&ap Panes
ja: ペインの交換(&A)

en: Diff &Pane
ja: Diffペイン(&P)

en: Lo&cation Pane
ja: ロケーションペイン(&C)

en: C&opy to Right and Advance	Alt+Ctrl+Right
ja: 右にコピーして次に進む(&O)	Alt+Ctrl+Right

en: Copy &to Left and Advance	Alt+Ctrl+Left
ja: 左にコピーして次に進む(&T)	Alt+Ctrl+Left

en: Copy &All to Right
ja: 全てを右にコピー(&A)

en: Cop&y All to Left
ja: 全てを左にコピー(&Y)

en: &Prediffer
ja: 比較前処理プラグイン(&P)

en: Comp&are
ja: 比較(&A)

en: Co&mpare Special
ja: 特殊な比較(&M)

en: &XML
ja: XML(&X)

en: &Left to Right
ja: 左から右に(&L)

en: L&eft to...
ja: 左から参照先へ(&E)...

en: &Right to Left
ja: 右から左に(&R)

en: R&ight to...
ja: 右から参照先へ(&I)...

en: &Move
ja: 移動(&M)

en: &Left to...
ja: 左から参照先へ(&L)...

en: &Right to...
ja: 右から参照先へ(&R)...

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Left
ja: 左(&L)

en: &Right
ja: 右(&R)

en: &Both
ja: 両側(&B)

en: Re&name
ja: 名前の変更(&N)

en: &Hide Items
ja: 項目を非表示(&H)

en: &Open Left
ja: 左を開く(&O)

en: O&pen Right
ja: 右を開く(&P)

en: Cop&y Pathnames
ja: パス名をコピー(&Y)

en: &Left (%1 of %2)
ja: 左(&L) (%1 / %2)

en: &Right (%1 of %2)
ja: 右(&R) (%1 / %2)

en: &Both (%1 of %2)
ja: 両側(&B) (%1 / %2)

en: Copy &Filenames
ja: ファイル名をコピー(&F)

en: &Zip
ja: 圧縮(&Z)

en: &Left... (%1 of %2)
ja: 左(&L)... (%1 / %2)

en: &Right... (%1 of %2)
ja: 右(&R)... (%1 / %2)

en: &Both... (%1 of %2)
ja: 両側(&B)... (%1 / %2)

en: &Differences... (%1 of %2)
ja: 差異(&D)... (%1 / %2)

en: &Refresh
ja: 選択項目を最新更新(&R)

en: &Copy Full Path
ja: フルパスをコピー(&C)

en: Copy &Filename
ja: ファイル名をコピー(&F)

en: Prediffer Settings
ja: 比較前処理プラグイン設定

en: &No prediffer
ja: 使用しない(&N)

en: Auto prediffer
ja: 自動

en: G&oto Diff
ja: 差異へ移動(&O)

en: &No Moved Blocks
ja: 移動ブロック表示なし(&N)

en: &All Moved Blocks
ja: 全移動ブロック表示(&A)

en: Moved Block for &Current Diff
ja: 現在差異の移動ブロックのみ表示(&C)

en: About WinMerge
ja: WinMergeについて

en: Visit the WinMerge HomePage!
ja: WinMergeのホームページに行く!

en: Contributors
ja: 貢献者

en: Select Files or Folders
ja: ファイルまたはフォルダの選択...

en: &Left:
ja: 左(&L):

en: &Browse...
ja: 参照(&B)...

en: &Right:
ja: 右(&R):

en: Bro&wse...
ja: 参照(&W)...

en: &Filter:
ja: フィルタ(&F):

en: Select...
ja: 選択...

en: &Unpacker:
ja: 展開プラグイン(&U):

en: &Select...
ja: 選択(&S)...

en: &Include Subfolders
ja: サブフォルダを含む(&I)

en: Status:
ja: ステータス:

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Help
ja: ヘルプ

en: Files or Folders to Compare
ja: 比較するファイルまたはフォルダ

en: Database:
ja: データベース:

en: Project:
ja: プロジェクト:

en: User:
ja: ユーザー:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Link to Destination VSS project
ja: 対象VSSプロジェクトとリンクする

en: Apply to all items
ja: 全ての項目に適用する

en: Check Out
ja: チェックアウト

en: Save As...
ja: 名前を付けて保存...

en: Versioning System
ja: バージョン管理システム

en: &Versioning System:
ja: バージョンシステム(&V):

en: &Path to cleartool.exe:
ja: cleartool.exeへのパス(&P):

en: General
ja: 一般

en: Automatically &scroll to first difference
ja: 自動的に最初の差異にスクロールする(&S)

en: &Disable Splash Screen
ja: スプラッシュ画面を非表示(&D)

en: Cl&ose windows with ESC
ja: ESCキーでウインドウを閉じる(&O)

en: &Automatically verify paths in Open-dialog
ja: 開くダイアログで自動的にパスを検査する

en: All&ow only one instance to run
ja: 複数のインスタンスを起動しない(&O)

en: As&k when closing multiple windows
ja: 複数のウインドウを閉じるときに尋ねる(&K)

en: &Preserve file time in file compare
ja: ファイル比較時のファイル時刻を保つ(&P)

en: O&pen-dialog Auto-Completion:
ja: 開くダイアログのオートコンプリート(&O):

en: Enable multiple compare windows for
ja: 複数の比較ウインドウを有効

en: &Folder compare
ja: フォルダ比較(&F)

en: Fil&e compare
ja: ファイル比較(&E)

en: WinMerge allows hiding some common messageboxes. Press the Reset button to make all messageboxes visible again.
ja: WinMerge は、いくつかの共通メッセージボックスを非表示にできます。 全てのメッセージボックスを再び表示させるには、リセットボタンを押下してください。

en: Reset
ja: リセット

en: Language
ja: 言語

en: Available languages:
ja: 使用可能な言語:

en: Find
ja: 検索

en: Fi&nd what:
ja: 検索文字列(&N)

en: Match &whole word only
ja: 単語単位で探す(&W)

en: Match &case
ja: 大文字と小文字を区別する(&C)

en: Regular &expression
ja: 正規表現(&E)

en: D&on't wrap end of file
ja: 最後まで検索した後ループしない(&O)

en: Direction
ja: 検索する方向

en: &Up
ja: 上へ(&U)

en: &Down
ja: 下へ(&D)

en: &Find Next
ja: 次を検索(&F)

en: Replace
ja: 置換

en: Re&place with:
ja: 置換後の文字列(&P):

en: &Don't wrap end of file
ja: ファイルの終端で折り返さない(&D)

en: Replace in
ja: 置換

en: &Selection
ja: 選択範囲(&S)

en: Wh&ole file
ja: ファイル全体(&O)

en: &Replace
ja: 置換して次に(&R)

en: Replace &All
ja: すべて置換(&A)

en: CheckOut
ja: チェックアウト

en: Comments
ja: コメント

en: CheckIn after checkout
ja: チェックアウト後チェックインする

en: Linefilters
ja: 行フィルタ

en: Enable Line Filters
ja: 行フィルタを有効にする

en: Regular Expressions (one per line):
ja: 正規表現 (行あたり一つ):

en: Save
ja: 保存(&S)

en: New
ja: 新規(&N)

en: Edit
ja: 編集(&E)

en: Remove
ja: 削除(&R)

en: Colors
ja: 色

en: Difference:
ja: 差異あり:

en: Selected Difference:
ja: 選択された差異:

en: Background
ja: 背景

en: Deleted
ja: 削除

en: Text
ja: テキスト

en: Ignored Difference:
ja: 無視された差異:

en: Moved:
ja: 移動ブロック:

en: Selected Moved:
ja: 選択された移動ブロック:

en: Word Difference:
ja: 単語の差異:

en: Selected Word Diff:
ja: 選択された単語の差異:

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: System
ja: システム

en: &Send deleted files to Recycle Bin
ja: 削除されたファイルをごみ箱に移動する(&P)

en: Integration
ja: シェル統合

en: &Add to explorer context menu
ja: エクスプローラーのコンテキストメニューに追加(&A)

en: E&nable advanced menu
ja: 拡張メニューを有効にする(&N)

en: In&clude subfolders by default
ja: 「サブフォルダを含む」をデフォルトとする(&C)

en: &External editor:
ja: 外部エディタ(&E):

en: &Filter folder:
ja: フィルタフォルダ(&F):

en: B&rowse...
ja: 参照(&R)

en: Temporary files folder
ja: テンポラリファイルフォルダ

en: S&ystem's temp folder
ja: システムのテンポラリフォルダ(&Y)

en: C&ustom folder:
ja: カスタムフォルダ(&U):

en: Br&owse...
ja: 参照(&O)...

en: Patch Generator
ja: パッチ生成

en: File&1:
ja: ファイル&1:

en: File&2:
ja: ファイル&2:

en: &Swap
ja: 交換(&S)

en: &Append to existing file
ja: 既存のファイルに追加する(&A)

en: &Result:
ja: 結果(&R):

en: &Format
ja: 出力形式(&F)

en: St&yle:
ja: スタイル(&Y):

en: &Context:
ja: コンテキスト(&C):

en: W&hitespaces
ja: 空白(&H)

en: Com&pare
ja: 比較する(&P)

en: I&gnore changes
ja: 変更を無視する(&G)

en: Ig&nore all
ja: すべて無視する(&N)

en: Ignor&e blank lines
ja: 空白行を無視する(&E)

en: Case sensi&tive
ja: 大文字と小文字を区別する(&T)

en: Inclu&de command line
ja: コマンド行を含める(&D)

en: Open to e&xternal editor
ja: 外部エディタで開く(&X)

en: Display Columns
ja: 列表示

en: Move &Up
ja: 上へ(&U)

en: Move &Down
ja: 下へ(&D)

en: Select Unpacker
ja: 展開プラグインの選択

en: File unpacker:
ja: ファイル展開プラグイン:

en: Display all unpackers, don't check the extension
ja: すべての展開プラグインを表示し、拡張子をチェックしません。(&A)

en: Extensions list:
ja: 拡張子一覧:

en: Description:
ja: 説明:

en:  Folder Compare Progress
ja:  フォルダ比較進行状況

en: Stop
ja: 停止

en: Comparing items...
ja: 項目を比較しています...

en: Items compared:
ja: 比較した項目:

en: Items total:
ja: 全項目数:

en: Go To
ja: 移動

en: G&oto:
ja: 番号(&O):

en: File
ja: ファイル

en: Goto what
ja: 移動種別

en: Li&ne
ja: 行(&I)

en: &Difference
ja: 差異(&D)

en: &Go To
ja: 移動(&G)

en: Compare
ja: 比較

en: Whitespace
ja: 空白

en: &Compare
ja: 比較する(&C)

en: &Ignore change
ja: 変更を無視する(&I)

en: I&gnore all
ja: すべて無視する(&G)

en: Ignore blan&k lines
ja: 空行を無視する(&K)

en: Ignore &case
ja: 大文字と小文字を区別しない(&C)

en: Igno&re carriage return differences (Windows/Unix/Mac)
ja: 改行文字の違いを無視する(&R) (Windows/Unix/Mac)

en: E&nable moved block detection
ja: 移動ブロック検出を有効にする(&N)

en: &Match similar lines
ja: 類似行をマッチさせる(&M)

en: Ign&ore time differences less than 3 seconds
ja: 3秒以下の時間差を無視する

en: &File Compare method:
ja: ファイル比較方法(&F):

en: S&top after first difference
ja: 最初の差異で比較を終了する(&T)

en: Filter Comments
ja: コメントの差異を無視する

en: Editor
ja: エディタ

en: &Highlight syntax
ja: シンタックスハイライト(&H)

en: &Automatic rescan
ja: 自動的に再スキャンする(&A)

en: &Preserve original EOL chars
ja: 元のEOL文字を保存する(&P)

en: Tabs
ja: タブ

en: &Tab size:
ja: タブ幅(&T):

en: &Insert Tabs
ja: タブを挿入(&I)

en: Insert &Spaces
ja: スペースを挿入(&S)

en: Line Difference Coloring
ja: 行内差異の色付け

en: View line differences
ja: 行内差異を表示する

en: &Character level
ja: 文字単位(&C)

en: &Word-level:
ja: 単語単位(&W):

en: Filefilters
ja: ファイルフィルタ

en: Test
ja: テスト...

en: Install...
ja: インストール...

en: New...
ja: 新規...

en: Edit...
ja: 編集...

en: Delete...
ja: 削除...

en: Save modified files?
ja: 変更されたファイルを保存しますか?

en: Left side file
ja: 左側ファイル

en: &Save changes
ja: 変更を保存する(&S)

en: &Discard changes
ja: 変更を破棄する(&D)

en: Right side file
ja: 右側ファイル

en: S&ave changes
ja: 変更を保存する(&A)

en: Dis&card changes
ja: 変更を破棄する(&C)

en: Discard All
ja: すべて破棄する

en: Codepage
ja: コードページ

en: Default Codepage
ja: デフォルトコードページ

en: Select the default codepage assumed when loading non-Unicode files:
ja: 非Unicodeファイルを読み込んだときのデフォルトコードページを指定して下さい:

en: Detect codepage info for these files : .html, .rc, .xml 
    need to restart session
ja: .html, .rc, .xml ファイルのコードページ情報を検出する
    セッションの再起動が必要です

en: System codepage
ja: システムコードページ

en: According to WinMerge User Interface
ja: 現在のWinMergeユーザーインターフェース言語に従う

en: Custom codepage :
ja: カスタムコードページ:

en: WinMerge - Archive support disabled
ja: WinMerge - アーカイブサポートが無効

en: Unable to detect 7-Zip version (not installed?)
ja: 7-Zipのバージョンが検出できません。(インストールされていない?)

en: Archive support requires 7-Zip 3.11 or later to be installed on your computer, or its
    essential components to be copied to the program directory for standalone operation.
ja: アーカイブサポートを有効にするには 7-Zip のバージョン 3.11 以降をインストールするか、
    スタンドアロン操作のために必要なコンポーネントをプログラムフォルダにコピーしてください。

en: There must also be an appropriate interface plugin (Merge7z*.dll) on the path.
ja: また、適切なインターフェースプラグイン (Merge7z*.dll) がPATH上に存在していなければなりません。

en: Please use the version of 7-Zip recommended below until interface plugins for later
    versions become available.
ja: 最新のバージョンのインターフェースプラグインが利用可能になるまで、以下の推奨される7-Zip のバージョンを使用してください。

en: Version
ja: バージョン

en: Plugin required
    (dllbuild %04u)
ja: 必要なプラグイン
    (dllbuild %04u)

en: Recommended version of 7-Zip:
ja: 7-Zip の推奨バージョン:

en: present
ja: 現在

en: 7-Zip software installed on your computer:
ja: インストールされている 7-Zip:

en: none
ja: なし

en: 7-Zip components for standalone operation:
ja: ｽﾀﾝﾄﾞｱﾛﾝ操作に必要な 7-Zip ｺﾝﾎﾟｰﾈﾝﾄ:

en: outdated
ja: 旧式

en: Plugins on path:
ja: PATH上のプラグイン:

en: Don't display this &message again.
    (You can always recall this message from the Help menu.)
ja: 再度このメッセージを表示しない(&M)。
    (ヘルプメニューからこのメッセージを表示できます。)

en: Plugin Download
ja: ﾌﾟﾗｸﾞｲﾝﾀﾞｳﾝﾛｰﾄﾞ

en: Options
ja: オプション

en:  Categories
ja:  カテゴリ

en: Import...
ja: インポート...

en: Export...
ja: エクスポート...

en: Keywords:
ja: キーワード:

en: Function names:
ja: 関数名:

en: Comments:
ja: コメント:

en: Numbers:
ja: 数値:

en: Operators:
ja: オペレータ:

en: Strings:
ja: 文字列:

en: Preprocessor:
ja: プリプロセッサ:

en: User 1:
ja: ユーザー1:

en: User 2:
ja: ユーザー2:

en: Bold
ja: 太字

en: Folder Compare Report
ja: フォルダ比較レポート

en: Report &File:
ja: レポートファイル(&F):

en: Browse...
ja: 参照...

en: &Style:
ja: スタイル(&S):

en: &Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー(&C)

en: Shared or Private Filter
ja: 共有/プライベートフィルタ

en: Which type of filter do you want to create?
ja: どのタイプのフィルタを作成しますか?

en: Shared Filter (for all users on this machine)
ja: 共有フィルタ (このマシン上の全てのユーザーに有効)

en: Private Filter (only for current user)
ja: プライベートフィルタ (現在のユーザーのみ)

en: Archive Support
ja: アーカイブサポート

en: Archive support requires 7-Zip plugin installed:
ja: アーカイブサポート機能の使用には、7-Zip プラグインのインストールが必要です:

en: Download 7-zip Plugin
ja: 7-zip プラグイン ダウンロード

en: &Enable archive file support
ja: アーカイブファイルサポートを有効にする(&E)

en: &Use stand-alone 7-Zip if available
ja: 利用可能であれば、スタンドアロンの7-Zipを使用する(&U)

en: U&se local 7-Zip from WinMerge folder
ja: WinMergeフォルダのローカルな7-Zipを使用する(&S)

en: &Detect archive type from file signature
ja: ファイルのシグネチャからアーカイブの種類を検出する(&D)

en: Compare Statistics
ja: 比較統計

en: Folders:
ja: フォルダ:

en: Files:
ja: ファイル:

en: Different
ja: 差異

en: Text:
ja: テキスト:

en: Binary:
ja: バイナリ:

en: Unique
ja: 片方のみ

en: Left:
ja: 左側:

en: Right:
ja: 右側:

en: Identical
ja: 同一

en: Total:
ja: 合計:

en: Close
ja: 閉じる

en: Affects
ja: 作用

en: Select Codepage for
ja: コードページの選択

en: &File Loading:
ja: ファイル読込み(&F):

en: File &Saving:
ja: ファイル保存(&S)

en: &Use same codepage for both
ja: 両側に同じコードページを使用

en: &Apply
ja: 適用(&A)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Test Filter
ja: フィルタのテスト

en: Testing filter ...
ja: テストするフィルタ...

en: &Enter text to test:
ja: テストするテキストの入力(&E):

en: &Folder Name
ja: フォルダ名(&F)

en: Result:
ja: 結果:

en: &Test
ja: テスト(&T)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Use customized text colors
ja: カスタムテキストカラーを使用(&U)

en: Custom text colors
ja: カスタムテキストカラー

en: Whitespace:
ja: 空白:

en: Regular text:
ja: 標準テキスト:

en: Selection:
ja: 選択:

en: Paths
ja: パス

en: R&ead-only
ja: 読み取り専用(&E)

en: Re&ad-only
ja: 読み取り専用(&A)

en: Open...
ja: 開く...

en: Save...
ja: 保存...

en: Backup Files
ja: バックアップファイル

en: Create backup files in:
ja: 作成するバックアップ:

en: Create backup files into:
ja: バックアップファイル作成先:

en: &Original file's folder
ja: 元ファイルのフォルダ(&O)

en: &Global backup folder:
ja: バックアップフォルダ(&G):

en: Backup filename:
ja: バックアップファイル名:

en: &Append .bak -extension
ja: .bak 拡張子を追加する

en: A&ppend timestamp
ja: タイムスタンプを追加する(&P)

en: Confirm Copy
ja: コピーの確認

en: Are you sure you want to copy XXX items?
ja: 本当に項目 XXX をコピーしますか?

en: From left
ja: 左から

en: To right
ja: 右へ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Plugins
ja: プラグイン

en: &Enable plugins
ja: プラグインを有効にする(&E)

note: StringFileInfo.Block
en: 040904e4
ja: 041103a4

note: VarFileInfo.Translation
en: 0x409, 1252
ja: 0x411, 932

en: Ready
ja: レディ

en: OVR
ja: 上書

en: REC
ja: 記録

en: Create empty documents
    New Documents (Ctrl+N)
ja: 新しいドキュメントを生成します
    新規ドキュメント (Ctrl-N)

en: Open an existing document
    Open (Ctrl+O)
ja: 既存のドキュメントを開きます
    開く (Ctrl+O)

en: Close the active document
    Close
ja: 作業中のドキュメントを閉じます
    閉じる

en: Save the active document
    Save (Ctrl+S)
ja: 作業中のドキュメントを保存します
    保存 (Ctrl+S)

en: Save the active document with a new name
    Save As
ja: 作業中のドキュメントを新しい名前をつけて保存します
    名前を付けて保存

en: Change the printing options
    Page Setup
ja: 印刷オプションを変更します
    ページ レイアウトの設定

en: Change the printer and printing options
    Print Setup
ja: プリンタ/印刷オプションの変更
    印刷設定

en: Print the active document
    Print
ja: 作業中のドキュメントを印刷します
    印刷

en: Display full pages
    Print Preview
ja: 印刷イメージを表示します
    印刷プレビュー

en: Make all hidden items visible again
ja: 非表示にした項目を表示します

en: Open project file
    Project file (Ctrl+J)
ja: プロジェクトを開きます
    プロジェクトを開く (Ctrl+J)

en: Unknown error attempting to open project file
ja: 未知のエラー:プロジェクトファイルが開けません

en: Unknown error attempting to save project file
ja: 未知のエラー:プロジェクトファイルが保存できません

en: Project File
ja: プロジェクトファイル

en: Project file successfully loaded.
ja: プロジェクトファイルが読込まれました

en: Project file successfully saved.
ja: プロジェクトファイルが保存されました

en: Save current paths and options to project file
    Save Project File
ja: 現在のパスとオプション設定をプロジェクトファイルに保存します
    プロジェクトファイルの保存

en: Display program information, version number and copyright
    About
ja: プログラムの情報、バージョンそして著作権を表示します
    バージョン情報

en: Quit the application; prompts to save documents
    Exit
ja: アプリケーションを終了し、ファイルの保存を指示します
    終了

en: Open this document
ja: 指定のファイルを開く

en: Switch to the next window pane
    Next Pane
ja: 次のウィンドウペインに切り替えます
    次のペイン

en: Switch back to the previous window pane
    Previous Pane
ja: 前のウィンドウペインに切り替えます
    前のペイン

en: Arrange windows so they overlap
    Cascade Windows
ja: ウィンドウを重ねて表示します
    重ねて表示

en: Arrange windows as non-overlapping tiles horizontally
    Tile Windows Horizontally
ja: ウィンドウを上下に並べて表示します
    上下に並べて表示

en: Arrange windows as non-overlapping tiles vertically
    Tile Windows Vertically
ja: ウィンドウを左右に並べて表示します
    左右に並べて表示

en: Copy the selection and put it on the Clipboard
    Copy
ja: 選択範囲をクリップボードにコピーします
    コピー

en: Cut the selection and put it on the Clipboard
    Cut
ja: 選択範囲を切り取って、クリップボードにコピーします
    切り取り

en: Find the specified text
    Find
ja: 指定した文字列を検索します
    検索

en: Insert Clipboard contents
    Paste
ja: クリップボードの内容を挿入します
    貼り付け

en: Repeat the last action
    Repeat
ja: 直前に行った動作を繰り返す
    繰り返し

en: Replace specific text with different text
    Replace
ja: 指定された文字列を、ほかの文字列に置き換えます
    置換

en: Select the entire document
    Select All
ja: ドキュメント全体を選択します
    すべて選択

en: Undo the last action
    Undo (Ctrl+Z)
ja: 直前に行なった操作を取り消します
    元に戻す (Ctrl+Z)

en: Redo the previously undone action
    Redo (Ctrl+Y)
ja: 直前に行った動作を繰り返す
    繰り返す (Ctrl+Y)

en: Show or hide the toolbar
    Toggle ToolBar
ja: ツールバーの表示/非表示を切り替えます
    ツールバー表示のトグル

en: Show or hide the status bar
    Toggle StatusBar
ja: ステータスバーの表示/非表示を切り替えます
    ステータスバー表示のトグル

en: Show or hide the tab bar
    Toggle TabBar
ja: タブバーの表示/非表示を切り替えます
    タブバー表示のトグル

en: Automatically resize panes
    Lock Panes
ja: 自動的にペインをリサイズします
    ペインのロック

en: Change the window size
ja: ウィンドウのサイズを変更

en: Change the window position
ja: ウィンドウの位置を変更

en: Reduce the window to an icon
ja: ウィンドウを最小化する

en: Enlarge the window to full size
ja: ウィンドウを最大化する

en: Switch to the next document window
ja: 次のウィンドウに切り替える

en: Switch to the previous document window
ja: 前のウィンドウに切り替える

en: Close the active window and prompts to save the documents
ja: 作業中のウィンドウを閉じ、変更したファイルの保存を指示

en: Restore the window to normal size
ja: ウィンドウを通常のサイズに戻す

en: Activate Task List
ja: アプリケーションの切り替え

en: Activate this window
ja: 指定のウィンドウを表示

en: Close print preview mode
    Cancel Preview
ja: 印刷プレビューモードを終了します
    プレビューのキャンセル

en: Preserve original EOL chars
ja: 元のEOL文字を保持します

en: Press any key
ja: 何かキーを押してください

en: Right click on the path to copy
ja: 右クリックでパスをコピー

en: &Abort
ja: 中止(&A)

en: &Retry
ja: 再試行(&R)

en: &Ignore
ja: 無視(&I)

en: Ignore &all
ja: 全て無視(&A)

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: Yes to &all
ja: 全てはい(&A)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: No to a&ll
ja: 全ていいえ(&L)

en: &Continue
ja: 続行(&C)

en: &Skip
ja: スキップ(&S)

en: Skip &all
ja: すべてスキップ(&A)

en: Don't display this &message again.
ja: 再びこのメッセージを表示しない(&M)

en: Don't ask this &question again.
ja: 再びこの質問をしない(&Q)

en: Syntax colors
ja: シンタックスカラー

en: Text Colors
ja: テキストカラー

en: Version Control
ja: バージョン管理

en: From left:
ja: 左から:

en: To left:
ja: 左へ:

en: From right:
ja: 右から:

en: To right:
ja: 右へ:

en: Version %1
ja: Version %1 - Japanese

en: Options (%1)
ja: オプション (%1)

en: All message boxes are now displayed again.
ja: すべてのメッセージボックスが、再び表示されます。

en: Modifications have been made to the current file comparison session.  Some settings may not take place until the current file comparison is restarted.
ja: 現在開いているファイルは変更されています。いくつかの設定は、現在のファイルを比較しなおすまで反映されないかもしれません。

en: The selected font change will not be applied to any currently visible difference windows.
ja: 選択されたフォントは現在表示されている差異ウインドウには適用されません。

en: Value in Tab size -field is not in range WinMerge accepts.
    
    Please use values 1 - %1.
ja: タブサイズが範囲外です。
    
    1から%1までの値を指定してください。

en: Are you sure you want to reset all WinMerge options to default values?
    
    Please re-start WinMerge after the reset.
ja: 本当にWinMergeの全設定をデフォルト値にリセットしますか?
    
    リセット後はWinMergeを再起動してください。

en: Open
ja: 開く

en: Programs|*.exe;*.bat;*.cmd|All Files (*.*)|*.*||
ja: プログラム|*.exe;*.bat;*.cmd|すべてのファイル(*.*)|*.*||

en: All Files (*.*)|*.*||
ja: すべてのファイル (*.*)|*.*||

en: WinMerge Project Files (*.WinMerge)|*.WinMerge||
ja: WinMerge プロジェクトファイル (*.WinMerge)|*.WinMerge||

en: Options files (*.ini)|*.ini|All Files (*.*)|*.*||
ja: 設定ファイル (*.ini)|*.ini|すべてのファイル(*.*)|*.*||

en: Text Files (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|All Files (*.*)|*.*||
ja: テキストファイル (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|All Files (*.*)|*.*||

en: HTML Files (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|All Files (*.*)|*.*||
ja: HTML ファイル (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|All Files (*.*)|*.*||

en: XML Files (*.xml)|*.xml|All Files (*.*)|*.*||
ja: XML ファイル (*.xml)|*.xml|All Files (*.*)|*.*||

en: Full Contents
ja: フルコンテンツ

en: Quick Contents
ja: クイックコンテンツ

en: Modified Date
ja: 更新日時

en: Modified Date and Size
ja: 更新日時とサイズ

en: Size
ja: サイズ

en: Name
ja: 名称

en: Location
ja: 場所

en: Filters
ja: フィルタ

en: Description
ja: 説明

en: Select filename for new filter
ja: 新しいフィルタのファイル名を指定してください

en: File Filters (*.flt)|*.flt|All Files (*.*)|*.*||
ja: ファイルフィルタ (*.flt)|*.flt|All Files (*.*)|*.*||

en: Cannot find file filter template file!
    
    Please copy file %1 to WinMerge/Filters -folder:
    %2.
ja: ファイルフィルタテンプレートファイルが見つかりません!
    
    ファイル %1 を以下の WinMerge/Filters フォルダにコピーしてください:
    %2

en: Cannot copy filter template file to filter folder:
    %1
    
    Please make sure the folder exists and is writable.
ja: フィルタテンプレートファイルをフォルダ %1 にコピーできません。
    
    フォルダの存在または書き込み可能であるか確認してください。

en: User's filter file folder is not defined!
    
    Please select filter folder in Options/System.
ja: ユーザーフィルタファイルフォルダが定義されていません。
    
    [オプション/システム]でフィルタフォルダを指定してください。

en: Failed to delete the filter file:
    %1
    
    Maybe the file is read-only?
ja: フィルタファイル %1 の削除に失敗しました。
    
    そのファイルは読み取り専用ではありませんか?

en: Locate filter file to install
ja: インストールするフィルタファイルの位置

en: Installing filter file failed.
    
    Could not copy new filter file to filter folder.
ja: フィルタファイルのインストールに失敗しました。
    
    新しいフィルタファイルをフィルタフォルダにコピーできませんでした。

en: Filter file already exists. Overwrite existing filter?
ja: フィルタファイルは既に存在します。存在しているファイルを上書きしますか?

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Filters were updated. Do you want to refresh all open folder compares?
    
    If you do not want to refresh all compares now you can select No and refresh compares later.
ja: フィルタが更新されました。現在開いているすべてのフォルダ比較ウインドウを更新しますか?
    
    もし、いまはすべての比較ウインドウを更新したくない場合、いいえを選択し、後で比較ウインドウを更新してください。

en: &Path to cleartool.exe :
ja: cleartool.exeへのパス(&P) :

en: &Path to SS.EXE :
ja: SS.EXEへのパス(&P) :

en: Folder Comparison Results
ja: フォルダ比較結果

en: File Comparison
ja: ファイル比較

en: Untitled left
ja: 左無題

en: Untitled right
ja: 右無題

en: Scanning files...
ja: ファイルをスキャンしています...

en: Opening selection
ja: 選択されたファイルを開いています

en: Copying Left to Right
ja: 左から右にコピーしています

en: Copying Right to Left
ja: 右から左にコピーしています

en: Copying All to Left
ja: 全てを左にコピーしています

en: Copying All to Right
ja: 全てを右にコピーしています

en: Copying files...
ja: ファイルをコピーしています...

en: Deleting files...
ja: ファイルを削除しています...

en: Moving files...
ja: ファイルを移動しています...

en: Creating the report...
ja: レポートを生成しています...

en: Undoing the last operation...
ja: 最後の操作を元に戻しています...

en: Redoing the previous operation...
ja: 前の操作をやり直しています...

en: Ln: %s  Col: %d/%d  Ch: %d/%d  EOL: %s
ja: 行: %s  列: %d/%d  文字: %d/%d  EOL: %s

en: Line: %s
ja: 行: %s

en: Ln: %s  Col: %d/%d  Ch: %d/%d
ja: 行: %s  列: %d/%d  文字: %d/%d

en: Merge
ja: マージ

en: Difference %1 of %2
ja: 差異 %1/%2

en: %1 Differences Found
ja: %1個の差異が見つかりました

en: 1 Difference Found
ja: 1個の差異が見つかりました

en: Item %1 of %2
ja: 項目 %1/%2

en: Items: %1
ja: 項目: %1

en: Select two existing folders or files to compare
ja: 存在するフォルダまたは、ファイルを選択してください

en: Select two folders or two files to compare.
ja: 2つのフォルダまたは、2つのファイルを選択してください。

en: Left path is invalid!
ja: 左側のパスは不正なパスです!

en: Right path is invalid!
ja: 右側のパスは不正なパスです!

en: Both paths are invalid!
ja: 両側のパスは不正なパスです!

en: Choose two files to enable unpacker selection.
ja: 展開プラグイン選択を有効にするにはファイルを二つ選択してください。

en: Cannot compare file and folder!
ja: ファイルとフォルダは比較できません!

en: File not found: %1
ja: ファイルが見つかりません: %1

en: File not unpacked: %1
ja: ファイルが展開されていません: %1

en: Cannot open file
    %1
    
    %2
ja: ファイルが開けません
    %1
    
    %2

en: Failed to parse conflict file.
ja: コンフリクトファイルの解析に失敗しました。

en: The file
    %1
    is not a conflict file.
ja: ファイル
    %1
    はコンフリクトファイルではありません。

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Save changes to %1?
ja: ファイル %1 の内容は変更されています。
    変更を保存しますか?

en: %1 is marked read-only. Would you like to override the read-only file ? (No to save as new filename.)
ja: %1は読み取り専用ファイルです。 読み取り専用ファイルを上書きしますか? (新しいファイル名では保存しません。)

en: Error checking destination writeability
ja: ファイル書き込み可チェックエラー

en: Error backing up file
ja: ファイルバックアップエラー

en: Unable to backup original file:
    %1
    
    Continue anyway?
ja: 元ファイル
    %1
    をバックアップできません。
    無視して続けますか?

en: Saving file failed.
    %1
    %2
    Do you want to:
    	-use a different filename (Press Ok)
    	-abort the current operation (Press Cancel)?
ja: ファイルの保存に失敗しました。
    %1
    %2
    別名で保存する場合はOkを、
    中止する場合は、キャンセルを押してください

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the left file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
ja: プラグイン '%2' は、修正内容を左側のファイル '%1' に書き戻すことができません。
    
    元ファイルは変更されません。
    
    展開されたものを別ファイルに保存しますか?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the right file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
ja: プラグイン '%2' は、修正内容を右側のファイル '%1' に書き戻すことができません。
    
    元ファイルは変更されません。
    
    展開されたものを別ファイルに保存しますか?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge loaded it.
    
    Overwrite changed file?
ja: %1
    このファイルは WinMerge 以外のアプリケーションで修正されています。修正されたファイルに上書きしますか?

en: %1
    is marked read-only. Would you like to override the read-only item?
ja: %1
    は、読み取り専用です。 読み取り専用の項目を上書きしますか?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge scanned it last time.
    
    If you want to refresh files close current file compare and load files again.
ja: WinMerge でファイル 
    %1
    を最後に開いてから、他のアプリケーションがファイルを更新しています。
    
    ファイルを更新したい場合は、ファイルを開き直してください。

en: Save Left File As
ja: 名前を付けて左側のファイルを保存

en: Save Right File As
ja: 名前を付けて右側のファイルを保存

en: Cannot merge differences when documents are not in synch.
    
    Refresh documents before continuing.
ja: ドキュメントが同期化していないときはマージできません。
    
    続行する前にドキュメントをF5キーで最新にしてください。

en: You must specify a SourceSafe project path in order to continue (ie:  $/MyProject)
ja: 続行するためには、SourceSafeプロジェクトパスを指定してください。 (例:  $/MyProject)

en: Checkout files from VSS...
ja: VSSからファイルをチェックアウトしています...

en: Versioning System returned an error while attempting to check out the file.  Unable to continue...
ja: ファイルのチェックアウトでエラーが発生しました。  継続できません...

en: Error executing versioning system command.
ja: バージョンシステムコマンドの実行エラー。

en: The VSS Working Folder and the location of the current file do not match. Continue?
ja: VSS作業フォルダと現在のファイル位置は一致していません。続行しますか?

en: No VSS database(s) found!
ja: VSSのデータベースがみつかりません!

en: Error from VSS:
ja: VSSからのエラー:

en: Versioning System returned an error while attempting to check in the file.
     Please, check config spec of used view.
     Undo checkout operation?
ja: バージョン管理システムは、ファイルのチェックイン試行時にエラーを返しました。
     使用しているビューの設定を確認してください。
     チェックアウトをキャンセルしますか?

en: Versioning System returned an error while attempting to undo checkout the file.
     Please, check config spec of used view.
ja: バージョン管理システムは、ファイルのチェックアウトキャンセル時にエラーを返しました。
     使用しているビューの設定を確認してください。

en: None
ja: なし

en: Visual SourceSafe (less than 5.0)
ja: Visual SourceSafe (5.0 未満)

en: Visual SourceSafe (5.0 and above)
ja: Visual SourceSafe (5.0 以上)

en: Break at whitespace
ja: 空白で区切る

en: Break at whitespace or punctuation
ja: 空白か句読点で区切る

en: Copy selected item to named directory
ja: 選択された項目を指定フォルダにコピーします

en: Copy selected item to custom directory
ja: 選択された項目を選択されたフォルダにコピーします

en: Delete selected item on left
ja: 左の選択された項目を削除します

en: Delete selected item on right
ja: 右の選択された項目を削除します

en: Delete selected item(s) on both sides
ja: 両側の選択された項目を削除します

en: Hide selected item(s) (on the fly filter)
ja: 選択された項目を非表示にします(オンザフライ フィルタ)

en: Rename selected item on both sides
ja: 両側の選択された項目の名前を変更します

en: Right to Left (%1)
ja: 右から左 (%1)

en: Left to Right (%1)
ja: 左から右 (%1)

en: Right to Left (%1 of %2)
ja: 右を左に (%1 / %2)

en: Left to Right (%1 of %2)
ja: 左を右に (%1 / %2)

en: Left to... (%1)
ja: 左を... (%1)

en: Right to... (%1)
ja: 右を... (%1)

en: Left to... (%1 of %2)
ja: 左を... (%1/%2)

en: Right to... (%1 of %2)
ja: 右を... (%1/%2)

en: Left (%1)
ja: 左 (%1)

en: Right (%1)
ja: 右 (%1)

en: Both (%1)
ja: 両側 (%1)

en: Left (%1 of %2)
ja: 左 (%1 / %2)

en: Right (%1 of %2)
ja: 右 (%1 / %2)

en: Both (%1 of %2)
ja: 両側 (%1 / %2)

en: Select destination folder
ja: 対象フォルダを選択してください

en: Left side - select destination folder:
ja: 左側 - コピー/移動先フォルダの指定:

en: Right side - select destination folder:
ja: 右側 - コピー/移動先フォルダの指定:

en: (%1 Files Affected)
ja: (%1 個のファイルに作用)

en: (%1 of %2 Files Affected)
ja: (%1/%2 個のファイルに作用)

en: Are you sure you want to delete
    
    %1 ?
ja: 本当に
    
    %1
    を削除しますか?

en: Are you sure you want to copy:
ja: 本当にコピーしますか?:

en: Are you sure you want to copy %d items:
ja: 本当に%d項目をコピーしますか?:

en: Operation aborted!
    
    Folder contents at disks has changed, path
    %1
    was not found.
    
    Please refresh the compare.
ja: 操作を中断しました!
    
    フォルダの内容が変更されています, パス
    %1
    は見つかりません。
    
    再度比較してください。

en: Are you sure you want to move:
ja: 項目を移動しますか?:

en: Are you sure you want to move %d items:
ja: %d個の項目を移動しますか?:

en: Confirm Move
ja: 移動の確認

en: Open left file
ja: 左のファイルを開きます

en: Open the left file to external editor
ja: 外部エディタで左のファイルを開きます

en: Open left file with ...
ja: 左のファイルを選択したアプリケーションで開きます...

en: Open right file
ja: 右のファイルを開きます

en: Open the right file to external editor
ja: 外部エディタで右のファイルを開きます

en: Open right file with...
ja: 右のファイルを選択したアプリケーションで開きます...

en: Failed to execute external editor: %1
ja: 外部エディタの実行に失敗しました: %1

en: Unknown extension on external editor: %1
ja: 外部エディタの拡張子が未知の拡張子です: %1

en: Copy filenames to clipboard
ja: クリップボードにファイル名をコピーします

en: Copy left side pathnames to clipboard
ja: 左側のパス名をクリップボードにコピーします

en: Copy right side pathnames to clipboard
ja: 右側のパス名をクリップボードにコピーします

en: Copy both sides pathnames to clipboard
ja: 両側のパス名をクリップボードにコピーします

en: Unknown archive format
ja: 未知のアーカイブ形式です

en: Add items from left side to archive
ja: アーカイブに左側の項目を追加します

en: Add items from right side to archive
ja: アーカイブに右側の項目を追加します

en: Add items from both sides to archive
ja: アーカイブに両側の項目を追加します

en: Add different items to archive (both sides)
ja: アーカイブに差異のある両側の項目を追加します

en: Move selected file on left to custom directory
ja: 左側の選択されたファイルを指定したフォルダに移動します

en: Move selected file on right to custom directory
ja: 右側の選択されたファイルを指定したフォルダに移動します

en: Filename
ja: ファイル名

en: Folder
ja: フォルダ

en: Comparison result
ja: 比較結果

en: Left Date
ja: 左日付

en: Right Date
ja: 右日付

en: Extension
ja: 拡張子

en: Left Size
ja: 左サイズ

en: Right Size
ja: 右サイズ

en: Right Size (Short)
ja: 右サイズ (短縮)

en: Left Size (Short)
ja: 左サイズ (短縮)

en: Left Creation Time
ja: 左作成日時

en: Right Creation Time
ja: 右作成日時

en: Newer File
ja: 新しいファイル

en: Left File Version
ja: 左ファイルバージョン

en: Right File Version
ja: 右ファイルバージョン

en: Short Result
ja: 簡易結果表示

en: Left Attributes
ja: 左属性

en: Right Attributes
ja: 右属性

en: Left EOL
ja: 左EOL

en: Right EOL
ja: 右EOL

en: Left Encoding
ja: 左エンコーディング

en: Right Encoding
ja: 右エンコーディング

en: Ignored Diff.
ja: 無視された差異数

en: Differences
ja: 差異数

en: Binary
ja: バイナリ

en: Unable to compare files
ja: ファイルを比較できません

en: Item aborted
ja: 中断された項目

en: File skipped
ja: スキップされたファイル

en: Folder skipped
ja: スキップされたフォルダ

en: Left only: %1
ja: 左側のみ: %1

en: Right only: %1
ja: 右側のみ: %1

en: Binary files are identical
ja: バイナリファイルは同一です

en: Binary files are different
ja: バイナリファイルは異なっています

en: Files are different
ja: ファイルは異なっています

en: Left Only
ja: 左側のみ

en: Right Only
ja: 右側のみ

en: Error
ja: エラー

en: Elapsed time: %ld ms
ja: 経過時間: %ld ms

en: 1 item selected
ja: 1個の項目を選択

en: %1 items selected
ja: %1個の項目を選択

en: Filename or folder name.
ja: ファイル名または、フォルダ名

en: Subfolder name when subfolders are included.
ja: サブフォルダが含まれたときのサブフォルダ名

en: Comparison result, long form.
ja: 長い形式の比較結果表示

en: Left side modification date.
ja: 左側の更新日付

en: Right side modification date.
ja: 右側の更新日付

en: File's extension.
ja: ファイル拡張子

en: Left file size in bytes.
ja: 左側ファイルのバイト数

en: Right file size in bytes.
ja: 右側ファイルのバイト数

en: Left file size abbreviated.
ja: 左側ファイルのバイト数(短縮形)

en: Right file size abbreviated.
ja: 右側ファイルのバイト数(短縮形)

en: Left side creation time.
ja: 左側の作成時刻

en: Right side creation time.
ja: 右側の作成時刻

en: Tells which side has newer modification date.
ja: どちらが最新の変更日付かを示します。

en: Left side file version, only for some filetypes.
ja: 左側ファイルのバージョン, 限られたファイルタイプのみ

en: Right side file version, only for some filetypes.
ja: 右側ファイルのバージョン, 限られたファイルタイプのみ

en: Short comparison result.
ja: 短い形式の比較結果表示

en: Left side attributes.
ja: 左側の属性

en: Right side attributes.
ja: 右側の属性

en: Left side file EOL type
ja: 左側のEOLタイプ

en: Right side file EOL type
ja: 右側のEOLタイプ

en: Left side encoding.
ja: 左側エンコーディング

en: Right side encoding.
ja: 右側エンコーディング

en: Number of ignored differences in file. These differences are ignored by WinMerge and cannot be merged.
ja: ファイル内で無視された差異数。この差異はWinMergeによって無視され、マージされません。

en: Number of differences in file. This number does not include ignored differences.
ja: ファイル内差異数。この差異数は無視された差異数を含みません。

en: Shows an asterisk (*) if the file is binary.
ja: もし、バイナリファイルならアスタリスク(*)を表示します。

en: Compare %1 with %2
ja: %1 と %2 の比較

en: Comma-separated list
ja: CSV形式

en: Tab-separated list
ja: TAB区切り形式

en: Simple HTML
ja: シンプルHTML形式

en: Simple XML
ja: シンプルXML形式

en: The report file already exists. Do you want to overwrite existing file?
ja: レポートファイルは既に存在しています。存在しているファイルを上書きしますが?

en: Error creating the report:
    %1
ja: レポート生成エラー:
    %1

en: The report has been created successfully.
ja: レポート生成に成功しました。

en: The same file is opened in both panels.
ja: 同じファイルが両側のパネルで開かれています。

en: The selected files are identical.
ja: 選択されたファイルは同一です。

en: An error occurred while comparing the files.
ja: ファイルの比較時にエラーが発生しました。

en: Temporary files could not be created. Check your temporary path settings.
ja: テンポラリファイルが作成できませんでした。テンポラリパス設定を確認してください。

en: These files use different carriage return types.
    
    Do you want to treat all carriage return types as equivalent for this comparison?
    
    Note: If you always want to treat all carriage return types as equivalent, set the option 'Ignore carriage return differences..' in the Compare tab of the options dialog (available under Edit/Options).
ja: ファイル内に異なる改行タイプが存在しています。
    
    ファイル内に存在する改行文字の違いを無視しますか?
    
    注意: 常にすべての改行文字タイプを等価なものとみなしたい場合は、
    [編集]→[設定]→[比較]の'改行文字の違いを無視する'オプションを
    セットしてください。

en: The EOL are of different types (Windows/Unix/Mac) in the file '%1'.
     With the current options, they will be unified to the main type.
     Do you want to change the options and preserve the different EOL ?
ja: ファイル'%1'内に異なるタイプ(Windows/Unix/Mac)のEOLが存在しています。
     現在のオプション設定では、主なEOLに統一されます。
     オプションを変更して、異なるEOLを保持するようにしますか?

en: An error occurred while prediffing the file '%1' with the plugin '%2'. The prediffing is not applied any more.
ja: プラグイン'%2'でファイル'%1'の比較前処理の実行中にエラーが発生しました。比較前処理は以降行なわれません。

en: The selected folder is invalid.
ja: 選択されたフォルダは無効です。

en: Cannot open a binary file to editor.
ja: バイナリファイルをエディタで開くことはできません。

en: The folder exists only in other side and cannot be opened.
    
    Do you want to create a matching folder:
    %1
    to the other side and open these folders?
ja: フォルダは片方にのみにしか存在せず、開くことが出来ません。
    
    他方にマッチする以下のフォルダを作成し、フォルダを開きますか?:
    %1

en: Different codepages found in left (cp%d) and right (cp%d) files. 
    Displaying each file in its codepage will give a better display but merging/copying will be dangerous.
    Would you like to treat both files as being in the default windows codepage (recommended)?
ja: 開いたファイルで異なったコードページが検出されました。左(cp%d)、右(cp%d)
    各々のファイルをそのコードページで表示すれば、正しく表示されますが、マージやコピーが危険になります。
    コードページをデフォルトコードページとして扱いますが、よろしいですか(推奨)?

en: Warning: Files use different encodings, left=%s and right=%s, and merging may lead to information loss.
ja: 警告: 互いに異なったエンコーディングのファイルです。 左側=%s 右側=%s マージする場合、情報が失われるかもしれません。

en: Information lost due to encoding errors: both files
ja: エンコーディングエラーにより情報が失われています。(両側のファイル)

en: Information lost due to encoding errors: right file
ja: エンコーディングエラーにより情報が失われています。(右側のファイル)

en: Information lost due to encoding errors: left file
ja: エンコーディングエラーにより情報が失われています。(左側のファイル)

en: No difference
ja: 差異はありません

en: Line difference
ja: 行の差異

en: Replaced %1 string(s).
ja: %1個の文字列を置換しました

en: Cannot find string "%s"
ja: 文字列"%s"が検索できません

en: Copy Full Path
ja: フルパスをコピーします

en: Copy Filename
ja: ファイル名をコピーします

en: Patch file successfully written.
ja: パッチファイルの書き込みに成功しました。

en: 1. item is not found or is directory!
ja: 1. 項目がみつからないか、フォルダです!

en: 2. item is not found or is directory!
ja: 2. 項目がみつからないか、フォルダです!

en: The patch file already exists. Do you want to overwrite it?
ja: 出力結果ファイルは既に存在します。 上書きしますか?

en: [%1 files selected]
ja: [%1 個のファイルが選択されています]

en: Normal
ja: ノーマル

en: Context
ja: コンテキスト

en: Unified
ja: ユニファイド

en: Could not write to file %1.
ja: ファイル %1に書き込めません。

en: The specified output path is not an absolute path: %1
ja: 指定した出力パスは、絶対パスではありません: %1

en: Specify an output file
ja: 出力パスを指定してください

en: Cannot create a patch file from binary files.
ja: バイナリファイルからパッチファイルは生成できません。

en: Cannot create a patch file from directories.
ja: フォルダからパッチファイルは生成できません。

en: Please save all files first.
    
    Creating a patch requires that there are no unsaved changes in files.
ja: まず先に全てのファイルを保存してください。
    
    パッチ生成には、変更が全て保存されている必要があります。

en: Folder does not exist.
ja: フォルダは存在しません。

en: Current directory comparison results will be cleared.
ja: 現在のフォルダ比較結果はクリアされます。

en: Archive support is not enabled.
    All needed components (7-zip and/or Merge7z*.dll) for archive support cannot be found.
    See manual for more info about archive support and how to enable it.
ja: アーカイブサポートが有効になっていません。
    アーカイブサポートの為に必要なコンポーネント(7-zip と Merge7z*.dll) が見つかりません。
    アーカイブサポートとそれを有効にする方法についての情報は、マニュアルを参照してください。

en: 
    Note: 7-Zip integration is disabled in WinMerge settings.
ja: 
    注意: 7-Zip 統合は、WinMergeの設定により無効になっています。

en: 
    Note: 7-Zip integration is restricted to standalone operation in WinMerge settings.
ja: 
    注意: 7-Zip 統合は、WinMergeの設定によりスタンドアロン操作に制限されています。

en: Select file for export
ja: エクスポートするファイルを指定してください

en: Select file for import
ja: インポートするファイルを選択してください

en: Options imported from the file.
ja: 設定情報がファイルからインポートされました。

en: Options exported to the file.
ja: 設定情報をファイルにエクスポートしました。

en: Failed to import options from the file.
ja: ファイルから設定情報のインポートに失敗しました。

en: Failed to write options to the file.
ja: ファイルへの設定情報の書き込みに失敗しました。

en: You are about to close several compare windows.
    
    Do you want to continue?
ja: 複数の比較ウインドウを閉じようとしています。
    
    続行しますか?

en: Regular expression error
ja: 正規表現エラー

en: No match
ja: マッチしません

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現です

en: Invalid collation character
ja: 無効な照合文字です

en: Invalid character class name
ja: 無効なキャラクタクラス名です

en: Trailing backslash
ja: \ で終わっています

en: Invalid back reference
ja: 無効な後方参照演算子です

en: Unmatched [ or [^
ja: [ か [^ の対応がとれていません

en: Unmatched ( or \(
ja: ( か \( の対応がとれていません

en: Unmatched \{
ja: \{ の対応がとれていません

en: Invalid content of \{\}
ja: \{\} の内容が無効です

en: Invalid range end
ja: 無効な範囲の終了位置です

en: Out of memory
ja: メモリが不足しています

en: Invalid preceding regular expression
ja: 繰り返し演算子が無効な位置にあります

en: Premature end of regular expression
ja: 正規表現が異常です

en: Regular expression too big
ja: 正規表現が大きすぎます

en: Unmatched ) or \)
ja: ) か \) の対応がとれていません

en: Type
ja: タイプ

en: Unpacker
ja: 展開プラグイン

en: Prediffer
ja: 比較前処理プラグイン

en: Editor script
ja: エディタスクリプト

en: Save the left file
ja: 左側のファイルを保存します

en: Save the right file
ja: 右側のファイルを保存します

en: Save the left file with name...
ja: 左側のファイルを名前を付けて保存します...

en: Save the right file with name...
ja: 右のファイルを名前を付けて保存します...

en: Change left side file/folder read-only status
ja: 左側のファイル/フォルダをリードオンリー状態に変更します

en: Change right side file/folder read-only status
ja: 右側のファイル/フォルダをリードオンリー状態に変更します

en: Convert EOL to Windows mode
ja: EOLをWindowsタイプに変換します

en: Convert EOL to Unix mode
ja: EOLをUnixタイプに変換します

en: Convert EOL to Mac mode
ja: EOLをMacタイプに変換します

en: Switch between editing and merging modes
ja: 現在のモードから編集モードまたはマージモードを切り替えます

en: View and adjust file encoding properties
    File encoding properties
ja: ファイルエンコーディング情報の表示と設定を行います。
    ファイルエンコーディングプロパティ

en: Open and resolve conflict file
ja: コンフリクトファイルを開いて競合を解消します

en: Select difference area in the current line
    Difference in the Current Line
ja: 現在行の差異部分を選択します
    現在の行内差異

en: Go to line or difference
    Go to (Ctrl+G)
ja: 指定した行または、差異へ移動します
    移動(Ctrl+G)

en: Set program options
    Options
ja: プログラムオプションを設定します
    オプション

en: Refresh display
    Refresh (F5)
ja: 最新の情報に更新します
    表示更新 (F5)

en: Copy selected lines to clipboard adding linenumbers to line begin
ja: 選択された行の先頭に行番号を付加してクリップボードへコピーします

en: Refresh selected items
ja: 選択された項目の情報を最新にします

en: Toggle bookmark
ja: ブックマークの作成・削除を行います

en: Go to next bookmark
ja: 次のブックマークに移動します

en: Go to previous bookmark
ja: 前のブックマークに移動します

en: Clear all bookmarks
ja: 全てのブックマークを削除します

en: Displays items that are exactly the same
    Show Identical Items
ja: 正確に一致している項目を表示します
    同一項目の表示

en: Displays items that have differences
    Show Different Items
ja: 差異のある項目を表示します
    差異項目の表示

en: Displays items that exist in only on the left side
    Show Left Unique Items
ja: 右側にのみ存在する項目を表示します
    左のみに存在する項目の表示

en: Displays items that exist in only on the right side
    Show Right Unique Items
ja: 右側にのみ存在する項目を表示します
    右のみに存在する項目の表示

en: Displays binary files
    Show Binary Files
ja: バイナリファイルを表示します
    バイナリファイルの表示

en: Displays skipped items
    Show Skipped Items
ja: スキップされた項目を表示します
    スキップされた項目の表示

en: Select the font for the view
    Select View Font
ja: 表示のためのフォントを選択します
    表示フォント選択

en: Revert to using the default system font for view
    Default Font
ja: 表示フォントをデフォルトシステムフォントに戻します
    デフォルトフォント

en: Shows whitespace characters
ja: 空白文字を表示します

en: Toggle Diff Pane
ja: Diffペインの表示/非表示を切り替えます

en: Location pane shows overall picture from files
ja: ロケーションペインはファイルの内容全体をピクチャとして表示します

en: Show folder compare statistics dialog
ja: フォルダ比較統計ダイアログを表示します。

en: Select the current user interface language
    Language
ja: 現在のユーザーインターフェース言語を選択します
    言語

en: Shows differences inside lines with different colors
    Show Line Difference
ja: 行内の差異を色を変えて表示します
    行内の差異を表示

en: Swap the positions of the two panes
ja: 2つのペインの位置を交換します

en: Shows line numbers
    Show Line Numbers
ja: 行番号を表示します
    行番号を表示

en: Enable word wrap
    Wrap Lines
ja: 行を右端で折り返します。
    行を右端で折返す

en: Shows selection margins for both panes
    Show Selection Margins
ja: 両側のペインにセレクションマージンを表示します。
    セレクションマージンの表示

en: Increase text size
ja: テキストサイズを大きくする

en: Decrease text size
ja: テキストサイズを小さくする

en: Reset text zoom to default size
ja: 拡大したフォントをデフォルトサイズにリセットします

en: Scroll to the previous difference
    Previous Difference (Alt+Up)
ja: 前の差異へ移動します
    前の差異 (Alt+Up)

en: Scroll to the next difference
    Next Difference (Alt+Down)
ja: 次の差異へ移動します
    次の差異 (Alt+Down)

en: Scroll to the first difference
    First Difference (Alt+Home)
ja: 最初の差異に移動します
    最初の差異 (Alt+Home)

en: Scroll to the current difference
    Current Difference (Alt+Enter)
ja: 現在の差異に移動します
    現在の差異 (Alt+Enter)

en: Scroll to the last difference
    Last Difference (Alt+End)
ja: 最後の差異に移動します
    最後の差異 (Alt+End)

en: Copy the selected text to the right file
    Copy Right (Alt+Right)
ja: 選択されたテキストを右のファイルにコピーします
    右へコピー (Alt+Right)

en: Copy the selected text to the left file
    Copy Left (Alt+Left)
ja: 選択されたテキストを左のファイルにコピーします
    左へコピー (Alt+Left)

en: Copy difference to right and advance to next
    Copy Right and Advance (Ctrl+Alt+Right)
ja: 差異を右にコピーし、次の差異に進みます
    右にコピーし次へ (Ctrl+Alt+Right)

en: Copy difference to left and advance to next
    Copy Left and Advance (Ctrl+Alt+Left)
ja: 差異を左にコピーし、次の差異に進みます
    左にコピーし次へ (Ctrl+Alt+Left)

en: Copy all differences to the right file
    All Right
ja: すべての差異を右のファイルにコピーします
    右すべて

en: Copy all differences to the left file
    All Left
ja: すべての差異を左のファイルにコピーします
    左すべて

en: Delete selected items from both directories
ja: 両側のフォルダから選択された項目を削除します

en: Compare selected item (compare first item if multiple items selected)
ja: 選択された項目を比較します (複数の項目が選択されていた場合、最初の項目を比較します)

en: Select and reorder directory compare columns
ja: フォルダ比較表示の列を選択または並べ替えます

en: Generate a patch-file
ja: パッチファイル生成します

en: Select and modify filters
ja: フィルタの選択と変更をします

en: Generates a report from compare results
ja: 比較結果からレポートを生成します

en: Shows a list of available plugins
ja: 利用可能なプラグインのリストを表示します

en: The user selects the unpacker (no unpacking when comparing dir)
ja: 展開プラグインをユーザーが選択します (フォルダ比較のときは展開しません)

en: The adapted unpacker is applied to both files (one file only needs the extension)
ja: 自動的に展開プラグインを選択し、両側のファイルに適用します (どちらかのファイルには、拡張子が必要です)

en: Select an unpacker to edit this file
ja: このファイルを編集するための展開プラグインを選択します

en: No prediffer (normal)
ja: 比較前処理プラグインを使用しない (標準)

en: Suggested plugins
ja: 関連するプラグイン

en: Other plugins
ja: その他のプラグイン

en: Unload all plugins and reload them (for developers)
ja: 全てのプラグインを再読込みします (開発者用)

en: Activates next visible file
    Activate next File
ja: 次のファイルをアクティブにします
    次のファイルを選択

en: Closes all open windows
ja: 開いている全てのウインドウを閉じます

en: Opens the WinMerge Help
    WinMerge Help
ja: WinMergeヘルプを開く
    WinMergeヘルプ

en: Outputs current WinMerge version info and configuration to text file
ja: 現在の WinMerge のバージョン情報と設定をテキストファイルに出力します

en: Display the GNU General Public License
ja: GNU General Public Licenseを表示します

en: Opens the release notes document
    Release Notes
ja: リリースノートを開く
    リリースノート

en: Opens the translations website
    Translations
ja: 翻訳状況 Webサイトを開きます
    翻訳

en: Plugin Settings
ja: プラグイン設定

en: No prediffer
ja: 比較前処理プラグインを使用しません

en: Prediff if possible
ja: 可能ならば比較前処理を行ないます

en: WSH not found - .sct scripts disabled
ja: WSH がみつかりません - .sct スクリプトは無効化されました

en: <None>
ja: <なし>

en: <Automatic>
ja: <自動>

en: Open the file with registered application
ja: 登録されたアプリケーションでファイルを開きます

en: Open the file with external editor
ja: 外部エディタでファイルを開きます

en: Open the file with a particular program
ja: 特定のプログラムで開きます

en: Do not display moved blocks
ja: 移動ブロックを表示しません

en: Display all moved blocks
ja: 全ての移動ブロックを表示します

en: Display moved blocks only from current diff
ja: 現在の差異に対応する移動ブロックのみを表示します

en: Go to diff under cursor
ja: カーソル直下の差異へ移動します

en: G&oto Diff %1 of %2
ja: 差異%1/%2に移動(&O)

en: G&oto Line %1
ja: 行%1に移動(&O)

en: Disabled
ja: 無効

en: From file system
ja: ファイルシステム

en: From MRU list
ja: 最近使ったリスト

en: No Highlighting
ja: ハイライトなし

en: Hide the toolbar
ja: ツールバーを非表示にします

en: Show small toolbar
ja: 小さいアイコンのツールバーを表示します

en: Show big toolbar
ja: 大きいアイコンのツールバーを表示します
